Kırşehir Cezaevi'ndeki işkence iddialarıyla ilgili soru önergesi

0

HDP Bitlis Milletvekili Celadet Gaydalı, Kırşehir E Tipi Cezaevindeki azap savlarıyla ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

İnsan Hakları Derneği’nin geçtiğimiz günlerde açıkladığı raporda Kırşehir E Tipi Saklı Cezaevi’nde ‘askeri nizamda sayım’ı kabul etmeyen 8 tutuklunun çıplak arama, darp ve makûs muameleye maruz kaldığı belirtilmişti. 

HDP Milletvekili Celadet Gaydalı bu tezleri Meclis gündemine taşıdı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması talebiyle verilen soru önergesinde şu sorular soruldu: 

Kırşehir E Tipi Örtülü Ceza İnfaz Kurumunda uygulanan insanlık onuru ve haysiyetine yakışmayan pratiklerden Bakanlığınızın malumatı var mıdır?

-Söz konusu cezaevinde yapılan pratikler Bakanlığınızın talimatları doğrultusunda mı gerçekleşmektedir?

Azap ve bed muameleye maruz kalan mahpusların açlık grevine başladığı haberiniz dahilinde midir?  Şayet haberiniz dahilinde ise mahpusların taleplerinin karşılamak ismine rastgele bir teşebbüsünüz oldu mu?

-Mahpuslara yönelik azap ve istenilmeyen muameleyi gerçekleştiren cezaevi çalışanı ile ilgili Bakanlık olarak isimli ya da idari bir süreç başlatılmış mıdır?

-İşkencenin en büyük insanlık ayıbı olduğu düşünüldüğünde bu uygulamayı gerçekleştirdiği sav edilen cezaevi idaresi hakkında bir inceleme ya da soruşturma başlatılmış mıdır?

-Demokratik haklarını kullanarak, insanlık onuruna yakışmadığını düşündükleri bir uygulamayı kabul etmeyen, bunun önünde hakaret, berbat muamele, darp ve velev azaba maruz kalan mahpuslara yönelik olarak cezaevi yönetiminin bir yıl görüş yasağı getirmesi, hem mahpuslara ceza içinde ceza verilmesine hem de ailelerinin cezalandırılmasına neden olacaktır. Haklarını arayan bireylere yönelik getirilen görüş yasağı Bakanlığınızın malumatı dahilinde midir?

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.