Hollanda yeni bir salgın durumunda yurtdışına tatile gidenleri geri getirmeyecek

0

Başbakan Mark Rutte’nin, “mümkünse meskende kalın” davetine karşın, Hollandalılar Pazartesi gününden itibaren birtakım Avrupa memleketlerine tatile gidebilecek. Lakin tatil periyodunda salgının yine başlaması ve kilitlenmeye gidilmesi durumunda Hollanda hükümeti, yurtdışındaki vatandaşlarını, memlekete geri getirilmeyecek.

Hollanda’nın, Temmuz ayı başında Avrupa Birliği (AB) hadleri dışındaki memleketlere yönelik seyahat kısıtlamalarının da gevşetmesi bekleniyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle 17 Mart’ta hudutları kapatma kararı olan Hollanda hükümeti, AB sonları içindeki 16 ülkeyi, zarurî haller dışında gidilmemesi istenen memleketlerin nokta aldığı turuncu listeden çıkardı.

Aralarında İtalya, Fransa, Bulgaristan ve Almanya’nın da bulunduğu 16 devlet sarı listeye alındı. Bunun manası, “halen güvenlik riski var lakin gidilebilir” demek. Hükümet, en azından Eylül ayına kadar yurtdışına tatile gidilmemesinden yana.

Fakat isteyen Hollanda vatandaşları, güvenliklerinden kendileri sorumlu olmak koşuluyla, sarı listedeki memleketlere tatile gidebilecek. Hollanda Dışişleri Bakanlığı, tatil sırasında salgının tekrar başlaması ve mahallî otoritelerin tekrar kısıtlamaya gitmesi durumunda, yurtdışındaki tatilcilerin devlete geri getirilmeyeceğini açıkladı.

Türkiye ve ABD ‘turuncu listede’

Dışişleri Bakanı Stef Blok, bu yıl evvelki yıllarda olduğu üzere, dertsiz bir yurt dışı tatilinin mümkün olmayacağını vurgulayarak, “Çünkü salgınla ilgili riskler hala mevcut” dedi.

Hollanda hükümeti, İngiltere, Danimarka ve İsveç’i turuncu listede tuttuğu için, bu devletlere seyahate mecburî haller dışında müsaade verilmiyor. Türkiye ve ABD de turuncu listede bölge alıyor.

Hollanda, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bu devletlere gidenlere, dönüşte 15 gün mecburî karantina uygulayacak.

Türkiye, seyahat kısıtlamalarının kaldırılması için Hollanda makamları ile görüşmelere devam ediyor. Medyaya nazaran, AB Encümeni’ni ve öbür devletlerle yapılacak görüşmeler ahir, Avrupa dışına uygulanan seyahat kısıtlamalarının belirli ölçüde yumuşatılması gündeme gelebilecek.

Lakin, buna Türkiye’nin de dahil olup olmayacağı konusunda rastgele bir açıklama yapılmadı. Almanya hükumeti, aralarında Türkiye’nin bulunduğu AB hudutları dışındaki memleketlere seyahat kısıtlamasını 31 Ağustos’a kadar uzatmıştı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.