Karar yazarı Yıldıray Oğur: Keşke Türkiye'deki ifade hürriyetinin sınırları da Twitter'daki kadar geniş olabilseydi

0

Karar Gazetesi müellifi Yıldıray Oğur, Twitter’ın AKP Gençlik Kolları’yla ilişkili 7 bin 340 hesap sildiği hadiseye ait yazısında, iki ay evvel Türkiye aksisi Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri devletlerinin desteklediği hesapların da silindiği, o günlerde iktidar yanlısı gazetelerde kararın memnuniyetle karşılandığını belirterek, “Ancak iktidar sözcüleri ve medyası, daha iki ay evvel Türkiye’ye karşı manipülasyon yaptığı için Mısır’ın, Suudi Arabistan’ın, BAE’in hesaplarını kapatan, hükümet destekli manipülasyonu Sırbistan’da, Honduras’ta ya da Endonezya’da yapıldığına bakmadan cezalandıran Twitter’ı Türkiye’ye aksisi olmakla, FETÖ ve PKK destekçiliğiyle, sansürcülükle suçluyorlar.

Üstelik bunu yeniden Twitter’da yapıyorlar. Herhalde yakalanmış olmanın mahcubiyetiyle olsa gerek, Türkiye ile birlikte devlet destekli organize ağlara ilişkin hesapların silindiği Rusya ve Çin hükümetleri ise sessizliklerini koruyor.” sözlerini kullandı.

Yıldıray Oğur, Twitter’ı sansürün gücü ve Türkiye’ye karşı kara propagandanın adresi gösteren devlet yetkililerinin, bir gün sonra havalimanının ek pistinin açılışını Twitter üzerinden canlı yayınladıklarını belirterek, “Demek ki demokratik müzakereyi manipüle etmeden, yalan haberleri yaymadan, organik olmayan hesaplarla organize olmadan, gücünü abartmak için geçersiz hesaplara başvurmadan da söz hürriyeti kullanabiliyor.

Keşke Türkiye’deki söz hürriyetinin hadleri da Twitter’daki kadar geniş ve kendi idarecilerimiz tenkitlere mekanın sahibi Jack kadar açık olabilseydi…” diye yazdı.

Metnin tamamı

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.