Taksiciler İBB'nin '5 bin yeni taksi' projesini destekledi: Oto Center'daki 10 kişi kanımızı emiyor, yeni taksiler emekçilere verilmeli

0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 5 bin yeni taksi girişimini pahalandıran taksiciler, plaka kiralayan galerilerin rantına son verilmesi gerektiğini belirterek yeni taksilerin gerçek emekçilere verilmesini istiyor. 2-3 bin plakaya hükmeden oto galerilerin bulunduğunu vurgulayan taksiciler, “Oto Center’daki 10 kişi bu şoförlerin kanını emiyor” diyor.

Milliyet’ten Cihat Aslan’ın haberine nazaran, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun 5 bin yeni taksinin alınacağını duyurmasının akabinde başlayan tartışmalar sürüyor.

Oto Galeri ve Taksiciler Esnaf Odası, mevcut taksilerin ehil olduğunu söylese de işin asıl emeğini veren taksicilerin birden fazla yeni taksilerin trafiğe çıkarılmasına destek veriyor. Emeklerinin karşılığını alamadıklarını, bunun da tek sebebinin Bağcılar Oto Center’daki plaka kiracıları olduğunu belirten taksiciler, “Yeni taksilere rantları elinden gidecek diye karşı çıkıyorlar” diyor.

İstanbullular ise yeni taksilerin, kısa aralık almayan, müşteri seçen ve arbede çıkaran mevcut taksicilerin kendilerine çekidüzen vermesini sağlayacağını belirtiyor.

“Belediye bana 3 bin TL maaş verse neden 12 saatlik hamallık yapayım”

Bağcılar’da taksicilik yapan Bekir isimli taksici, “Maaşlı olacak dediler. İstiyoruz, neden istemeyelim. Farz edelim ki, bana belediye ayda 3 bin TL maaş verse, 12 saat neden hamallık yapayım. Burada yalnızca mal sahibi ve oto galeri para kazanıyor. Ben zati aylık 3 bin TL kazanıyorum. Belediyenin çıkaracağı taksilerde çalışırım. Yeni taksiler çıkarsa mevcut taksiciler zarar görür lakin birilerinin kendine çekidüzen vermesi için çıkarılmalı” diye konuştu.

“Belediye taksi çıkarırsa taksiciler mecburen düzelir”

İstanbul trafiğinde taksicilerle yaşadıkları dertlerden bunalan vatandaşlar ise belediyenin çıkaracağı yeni taksileri kullanacaklarını belirtiyor.

Vatandaşlar, “Mahsusen sabah ve akşam saatleri ile yağmurlu havalarda taksi bulamıyorsunuz. Bazen kısa aralık diye almıyorlar. Ancak belediye yeni taksi çıkarırsa mecburen düzelirler. Böylelikle vazgeçilmez olmadıklarını öğrenir. Taksici-vatandaş arasındaki arbedeler azalır” diyor.

“Oto Center’daki 10 kişi şoförlerin kanını emiyor”

Sirkeci’de 30 yıldır taksicilik yapan İsmet Kınay, rantçıların elinden kurtarılması için 5 bin yeni taksiye karşı olmadığını belirterek şunları söyledi: “Kiralık plaka ile çalışanlar olarak rahat ederiz. 5 bin yeni taksiye katiyen karşı değilim. Acilen çıkarılması lazım, kulak gerisi edilmemeli. Taksiciler Oto Center’daki rantçıları, tefecilerin hepsini tanıyor.

Oto Center’daki 10 kişi bu şoförlerin kanını emiyor. Yeni taksilere rantları elllerinden gidecek diye karşı çıkıyorlar. 30 yıldır tek başına plaka sahipleri yiyor. Artık birilerinin ‘Yeter’ demesi lazım. Mart ayında 17 gün hasta olduğum için çalışamadım, 2 bin TL ödedim. Nisan ayında hiç çalışmadım, 2 bin 500 TL aldılar.

Mayıs da tekrar o denli. Normalleşmeyle birlikte haziranda ise plaka kirasını direkt iki katına çıkardılar. Kâfi artık. Şu Oto Center rantından artık kurtulmak istiyoruz. Bir de durakların başındaki şahıslar sömürüyor. Birtakım duraklarda 1500-2 bin TL’ye kadar para alıyorlar. O yüzden özgür olarak bir durağa bağlı değilim.

“Plakalardan aldıkları yarkurul kesilecek”

Yenikapı’da çalışan taksici Hüseyin Özçakırlar da, “Yeni taksiler verilecekse, emekçilere verilmesi lazım. O devir yeni taksi çıkarılmasından yanayız. Seçici olunması lazım. Şu anda plakaları mal sahipleri kiraya veriyorlar. Her önüne gelene veriliyor.

Bu kere de huzursuzluklar çıkıyor. En az 10 yıl İstanbul’da ikamet etmesi, İstanbul’u bilmesi lazım. Muhtaçlık sahiplerine verilsin. Yılda 110 bin TL havadan para kazanıyorlar. Bağcılar Oto Center’daki galericiler karşı çıkıyormuş. Olağan ki karşı çıkacaklar. Plakalardan aldıkları komite, otomobillerden aldıkları hava parası kesilecek” tabirini kullandı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.