Koronavirüs testi için hastaneye giden işçiler: Haberimiz olmadan çıkışımızı vermişler

0

Diyarbakır’da 100’e yakın emekçinin çalıştığı dokumacılık fabrikasında 4 personel Koronavirüs’e yakalandı. Fabrika çalışanları, işletmenin rastgele bir önlem almadan faaliyetine devam etmesi üzerine işi bırakıp hastaneye test yaptırmaya gitti. Hastaneye giden emekçilerden 8’i, cep telefonlarına gelen iletiyle işten çıkarıldığını sav etti. Fabrika yetkilileri ise hiç kimseyi işten çıkarmadıklarını belirterek, işletmenin ise saklı olduğunu savundu.

Diyarbakır Organize Sanayi Kesimi’nde bulunan bir dokuma fabrikasında 4 personelin Koronavirüs testi müspet çıktı. 100’e yakın personel, temas halinde oldukları gerekçesiyle argümana nazaran işletmeden test yapılmasını ve faaliyetlerinin durdurulması istedi. İşletme yetkilileri, çalışanların aktardığına nazaran, faaliyetlerin durdurulmayacağını ve hastaneye olursuz gidenlerin işten çıkarılacağını bildirdi. Bu duruma reaksiyon gösteren çalışanlar, işlerini bırakıp test yaptırmak için toplu halde hastanenin önüne geldi. Emekçilerden 8’inin işine son verildi. 

“Fabrika çalışıyor açık durumda”

İşten çıkarılan emekçilerden Mürsel Çalışır, fabrikanın faaliyetinin devam ettiğini öne sürerek, kendilerinin işten çıkarıldığını söyledi. Çalışır, “6 vaka çıktı, biz bu kaideler altında çalışamayız dedik, test yapmaya gidelim dedik onlar aldırış etmedi. Biz de iş çıkışı test yapmaya gittik, teste gittiğimizde işten çıkarıldığımızı öğrendik. Dün haberimiz olmadan çıkışımızı vermişler, 29. hususa nazaran işten çıkartmışlar, bizde araştırdık, 29. husus yüz kızartıcı husus olduğunu öğrendik. Mutlaka yüz kızartıcı rastgele bir şey yapmadık, ne kimseyi darp ettik ne hakaret ettik ne de bir temasta bulunduk. Şu an 8 kişi işten çıkartılmış. Koronavirüs testi müspet olan arkadaşlar, dokumacılıkta şu an çalışmaya devam ediyor. Kesin haber aldık, çalışan arkadaşlar bize haber verdi, fabrika çalışıyor açık durumda, kişilerin sıhhatini hiçe sayılıyor” dedi.

“İşten çıkarıldığını gelen iletiyle öğrendim”

Fabrika çalışanlarından Mehmet Menekşe de işten çıkarıldığını telefonuna gelen iletiyle öğrendiğini söyledi. Menekşe, “Dün iş bölgesinde Koronavirüs çıktı, bu koşullarda çalışmayacağımızı iş noktasına bildirdik, onlar ise bize test yapmayacağını söylediler. Biz de hastaneye geldik, oradan konuta giderken bana bildiri geldi, SGK’dan 29. hususa nazaran işten çıkarılmışız denildi. 29. husus yüzünden ben işsizlik maşı alamıyorum, devletin rastgele bir yanında yardım talep edemiyorum. Evlatlarım işten çıktığımı bilmiyor, şu an 5 parasız maaşımızda yatmamış, avukatlık durumumuz var, avukata verecek paramız dahi yok. Devlet yetkililerden yardım talep ediyoruz, yasak olmasına karşın tazminat vermemek için bizi 29. maddeyi öne sürerek işten çıkardılar. 4 evladımla birlikte 6 bireyiz, gariban bir insan olarak hakkımı versinler. Çıkartabilirler, tazminatımı versinler, işsizlik maşı alayım güçlükle süreçte 29. unsurdan ötürü hiçbir şey yapamıyoruz. Cumhurbaşkanımızdan yardım talep ediyoruz” diye konuştu.

Fabrika yetkilileri ise hiç kimseyi işten çıkarmadıklarını belirterek, işletmenin ise gizli olduğunu savundu. (İHA)

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.