Kürt Dengbej Seyranoğlu: ‘Öğretilmeyen dil ailelerin boynunda bu ağır vebaldir’

En büyük tepki Kürt sanatçılarına

0 60

 

Dünya Anadili Günü’ne ilişkin Dengbej İsmail Seyranoğlu, Türkiye’ye yaşayan Kürtlerin Kürtçeyi yaşamlarının her alanına yayması gerektiğini söyledi ve ancak asimilasyona karşı bu şekilde tutum alınabileceğini belirtti.

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) 1999 yılında ilan ettiği 21 Şubat Dünya Anadili Günü dolayısıyla Dengbej İsmail Seyranoğu’yla konuştuk. İlk eleştirisini basın kurumlarına yaptı. Asimilasyonun medya araçlarıyla bir nebze de olsa kırılabileceğine dikkat çekti: “Ben bütün zamanımı Kürt dil ve kültürü üzerine harcıyorum. Ama buraya gelen ve Kürt basın kurumlarında yer alan bazı arkadaşların Kürtçe dahi bilmeden gelip bana soru sormalarına çok üzülüyorum. Bu duruma gelmememiz gerekiyordu.”

“Kürtçe öğretmeyen ailelerin boynunda bu ağır vebaldir”

Bir halkın en önemli yaşamsal değerinin dil olduğunu da belirten Seyranoğlu, dil olmadığı taktirde bir halkın varlığından söz etmenin de zor olabileceğini söyledi. Daha çok çağrısını ebeveynlere yaptı: “Çocuklarına Kürtçe öğretsinler. Yine yaşamları tamamen Türkçe olan Kürt kurumları artık Kürtçeyi yaygınlaştırmaları gerekiyor. Dil olmadan mücadelenin de anlamı yoktur. Aileler kendi çocuklarına ana dillerini öğretmeleri gerekiyor. İlk önce ana dil sonra diğer diller. Sürece baktığımızda dil konusunda hiçbir gelişme yoktur. Evlere gidiyoruz. Her aile çocuklarına Kürtçe isimler veriyor. Ama tek kelime Kürtçe öğretmiyor. Hatta Kürtçe konuşmamaya özendiriyorlar. Bu çok ağır bir vebaldir.”

 

https://www.facebook.com/cagdashaber65/videos/128104149204285

https://fb.watch/3Oi2hz3zMJ/

En büyük tepki Kürt sanatçılarına

Konuşmasının son bölümünde Kürt sanatçılarına değinen İsmail Seyranoğlu, dil konusunda ağır eleştirilerde bulundu. Kürt dilinin kadim bir dil olduğuna işaret etti. Sözlerinin devamında ise, “Aslında benim en büyük eleştirim bazı Kürt sanatçılarınadır. Kürtçe bazıları belki bin parça okunur sahneye çıkar hiç tekerlemeden bin parça okur. Ama sohbete gelince bir kelime bile bilmiyor. Sen Kürt sanatçısın bin parçayı para için beynine kaydediyorsun. Ama tek kelime Kürtçe konuşmuyorsun. Bana göre belki ağır olacak ama bu bir ihanettir” şeklinde

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.