Kuran-ı Kerim’in ilk Kürtçe Mealini Yazan Vanlı Yazar Melé Abdullah Varlı

0 9

 

 Özel Haber / Rojda YILMAZ

Varlı, din konulu ve Kürt sorunu konulu yazılarının yanı sıra 1997 yılında Kur’an-ı Kerim’i ilk Kürtçe’ye çeviren isim olarak tanınıyordu.  Kuran’ı Kerim’i ilk Kürtçe’ye çeviren ve ana dilini savunduğu için sayısız sürgüne maruz kalan Ercişli yazar Melé Abdullah Varlı’nın ölümü üzerinden 11 yıl geçti. Babasının dili ve kültürü için verdiği mücadelenin hiç bitmediğini ifade eden Varlı’nın Kızı Leyla Varlı Kurt, dil ve kültürün bir halkın kimliği olduğuna dikkat çekerek, Kürtlerin ana dillerini yaşatmak için sayısız bedeller ödediğini ifade etti.

 

‘MUCADELESİNDEN VAZGEÇMEDİ’

 

Dilin bir halkın kimliği olduğuna vurgu yapan Varlı Kurt, bir halkın ancak diliyle var olacağını vurguladı. Asimilasyon politikalarının kürde ve Kürtçeye olan saldırılarına henüz çocuk yaşta sürgünlere maruz kalarak tanık olduğunu ifade eden Varlı Kurt, bu anlayışın halen değişmediğine dikkat çekti. Varlı Kurt “Babam yıllarca emek veren bir insandı. Yıllar Önce Şam’da eğitim almıştı, dil mücadelesi nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşadı. 77’de sürgün edildi, önce Trabzon’a, ondan sonra Ankara’ya sürgün edildi. Bütün bunlara rağmen mücadeleden hiç vazgeçmedi.”

Kürt dilinin ve kültürünün yok olmaması için saysız kahramanın ağır bedeller verdiğini hatırlatan Varlı Kurt, verilen her bedelin paha biçilmez bir değer olduğunu ifade ederek, Kürtlerin değerlerini unutmamasını ve her alanda ana dillerinde konuşması çağrısında bulundu.  Varlı Kurt,  “Hiçbir şey yapamazsak da en basitinden kendi ana dilimizden konuşmamız gerekiyor. Kendi ana dilimizden yazmamız gerekiyor. Mesela geçen gün Recep Tayyip Erdoğan bir cümle kullandı, ‘Kendi Dilimize sahip çıkalım, kendi kültürümüze sahip çıkalım yoksa yok olacak. ’ dedi. Bizde diyoruz kendi dilimize sahip çıkalım. Şimdi size haktır bize mubah mıdır?”

 

Abdullah Varlı, 1997 yılında Kur’an-ı Kerim’i ilk kez Kürtçe’ye çeviren isim olarak tanınıyordu. Ayrıca Ehmedé Xanî hakkında çalışma ve araştırmalar yürütmüş ve Xanî hakkında birçok eser kazandırmıştı. En son 2011’in Nisan ayında Ağrı Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından Ağrı’da düzenlenen ‘Ehmedé Xanî’nin Fikir Dünyası’ adlı konferansa konuşmacı olarak katılmıştı. Şubat 2012 yılında lösemi tedavisi gördüğü İbn-i Sina Hastanesi’nde Kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.