Van TSO Kadın girişimine kural dışı atama-ÖZEL

üye olmayan kadınlardan atama yapıldı

0 82

Çağdaş Haber –  Van TSO Kadın Girişimciler Kurulu üyelerin büyük bölümü yönetimden istifa etmesinden sonra, odaya üye olan ve son seçimde oy kullanan 54 kadından atama yapma yerine tek başına kalan girişim kurulu başkanı, yönetmenlik dışına çıkarak, üye olmayan, yada yeni üye yaptığı kadınlardan listeyi tamamlaması dikkat çekti.

 

Van Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde yer alan Kadın Girişimler Kurulu 28 Şubat 2019 tarihinde iki liste halinde seçimlere gitti. Oda Başkanın eşinin bulunduğu listeye karşı Pembe listeyle yarışan kadınlar kazanmıştı. Seçimden sonra kazanan kadınlar, oda da psikolojik şiddete maruz kaldıklarını belirtirken, girişim kurulu başkanı ise, birlikte seçildiği kadınları devre dışı bırakarak, yaşanan tartışmalarda yönetimden yana tavır kullanarak tek başına hareket etmişti. Yaşanan sorunlar üzerine girişim kurulunda bulunan 13 kadın istifa etmişti. 13 kadının istifasından sonra girişim kurulu başkanı uzun süre tak başına yönetimsiz çalışma yürütmüştü.

 

Dışardan atama yapıldı

 

Kadınların istifasından sonra iki listede bulunan kadınlardan, yada yedek üyelerden atama yapılması yerine ilginç bir yöntem denendi. Kadın Girişimler Kurulu Van TSO üye kadınlar ile Ticaret Borsasına üyelerin içinde yasal olarak üye seçme yerine odaya üye olmayan yada yeni üye yapılan kadınlardan listeyi tamamlayarak deklere etti. Yaşanan atamanın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetmeliğine aykırı olduğunu belirten istifa eden kadınlar, odanın atamayla birlikte açık uç işlediğine dikkat çektiler.

 

Yönetmenlik dışına çıkıldı

 

 

Atamayla birlikte istifa eden kadınlar adına yapılan yazılı açıklamada şu değerlendirmelere yer verildi: “Van TSO Kadın Girişimciler Kurulu üyelerinin Oda Yönetimi tarafından maruz kaldıkları psikolojik şiddet sonrası büyük bölümü istifa etmiştir. Yeni Kurul oluşturmak için öncelikle yedek üyeler, yoksa seçim listesindeki kadınlar içerisinden kurul oluşturulması gerekiyordu. Fakat oluşturulan liste yönetmelikten uzak tamamen keyfi, oda üyesi bile olmayan, seçim listesinde bile yer almayan kadınlardan oluşmaktadır. Bu yapılan hukuksuzlukta bize gösteriyor ki anayasal haklar çerçevesinde seçilen kadınlara yapılan psikolojik şiddet sonrası gelen istifalar kendi alanları genişletmek başka bir şey değildir. Tamamen keyfiyete dayalı bir kurul oluşturulmuştur. Burada Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetmeliği hiçe sayılmıştır. Mevcut Yönetim istediği kişiyi ve ekibi oluşturarak otoriter rejim anlayışına devam ettirmiştir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.