Daha Önce Değiştirilen “Hoşab” ve “Ayanıs” İsimleri Geri Geldi

0 16

Daha Önce Değiştirilen “Hoşab” ve “Ayanıs” İsimleri Geri Geldi

Biri Kürtçe Biri Ermenice Olan İki İsmin Resmi olarak kullanılması Valilikçe kabul edildi

Van Valiliği, vatandaşların ve ilgili belediye meclislerinin yaptığı teklif üzerine hem kale isimleri hem de yerleşim yeri adı olan ve 12 Eylül 1980 darbesi ardından Türkçe’ye çevrilen Kürtçe “Hoşab” adı ile Ermenice “Ayanis” adının yeniden kullanılmasına onay verdi.

12 Eylül 1980 darbesi ardından bölgedeki birçok Kürtçe ve Ermenice yerleşim ve tarihi mekân ismi Türkçe’ye çevrildi.   Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Hoşap mahallesinin adı da “Güzelsu”, Tuşba ilçesine bağlı Ayanıs mahallesinin adı ise “Ağartı” olarak değiştirildi.

Hoşab, Van-Hakkâri karayolu üzerinde bulunuyor.  19. Yüzyıl ortalarında terk edilmiş olan Hoşab Kalesi, dikkat çeken tarihi yapılardan biri olarak günümüze kadar gelmiş. Mahalle sakinlerinin talebi ve ilçe belediyesinin almış olduğu karar üzerine, tarihi ve turistik önemi açısından “Güzelsu” adının “Hoşab” olarak değiştirilmesi Valiliğe teklif edildi.

Tuşba ilçesinde Van Gölü kıyısında yer alan ve “Ağartı” diye adı değiştirilen Ayanis’te ise Urartular tarafından inşa edilen 1700 yıllık bir kale bulunuyor. Ayanis adı da İlçe Belediye Meclisinin bir süre önce aldığı kararla Valiliğe teklif edilmişti. Konuyla ilgili olarak Van Valiliği tarafından yapılan açıklamada her iki isim değişikliği teklifinin kabul edildiği belirtildi.

Açıklamada, “Tarihi değerlerimizin korunması ve yaşatılmasının yanı sıra vatandaşlarımızın haklı talepleri de dikkate alınarak, her iki yerleşim biriminin de isim değişikliği, Valiliğimizce uygun görülerek tescil edilmiştir.” Denildi.

Kaynak: Vanmed.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.