Van’da Pandemi de yaşamını yitiren sağlık çalışanları anıldı

“Başka bir sağlık sistemi, başka bir dünya mümkündür”

0

Çağdaş Haber  –  Van-Hakkari Tabipler Odası pandemi hastalığından dolayı yaşamını yitiren sağlık çalışanlarını anarak, “Tükendik ve öldük. suçlusunuz” değerlendirmesinde bulundu.

 

Covit-19 hastalığında dolayı yaşamını yitiren sağlık çalışanları Van’da anıldı. Konuyla ilgili Van-Hakkari Tabipler Odasında basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantına Van-Hakkari Tabipler Odası başkanı Dr. Hüseyin Yaviç ile TTB onur Kurulu üyesi Dr. Özgür  Deniz Değer katıldı. Pandeminin birinci yılında acı ve öfke ile dolu olduklarını dile getiren, Özgür Deniz Değer, “Pandeminin tüm yükünü sağlık emekçilerinin üstüne yıktığınız, süreci yönetemediğiniz, bizleri koruyamadığınız için tüken ve öldük. Suçluyuz” dedi.

“Başka bir sağlık sistemi, başka bir dünya mümkündür”

 

Bir yıllık sürede ısrarla sosyal ve ekonomik destek ile toplumsal hareketliliğin kısıtlanması sağlandığını dile getiren Değer, “aktif sürveyans ve filyasyon bir yana, endikasyonu olan herkese dahi test yapılmamış, hastane tedavisi gerekmeyen hastaların izolasyonunda sorunlar yaşanmış, vaka sayılarının düşük gösterilmesi ile bulaş zinciri Sağlık Bakanlığı eliyle büyütülmüştür.  Kasım-Aralık aylarında ise sağlık sistemi çökme noktasına gelmiş, ancak sağlık emekçilerinin özverili ve canla başla çalışması sonucu tablonun olabildiği kadar kötüleşmesi önlenmeye çalışılmıştır.  Pandeminin sahada karşılanamaması sonucu 2. ve 3. basamak hastanelerde hasta yoğunluğu artınca servisler ve yoğun bakımlarda yer bulma sıkıntısı yaşanması üzerine boş alanlar yataklı servis veya yoğun bakımlara dönüştürülmüştür. Bu durum Gaziantep’te çıkan yangında yaşandığı üzere ölümleri arttırmıştır. Pandemi ülkemizde ve dünyada eşitsizlikleri gözler önüne sermiş ve artırmış, en fazla yoksul, işçi, işsiz, dar gelirli kesim hastalanmış veya ölmüştür.” Diye konuştu.

 

Değer son olarak talepleri şöyle sıraladı:

  • COVID-19 meslek hastalığıdır, önerdiğimiz yasa tasarısı kabul edilsin.
  • Toplumsal sağlık için güçlü ve etkin birinci basamak sağlık örgütlenmesi sağlansın.
  • Şiddetsiz bir sağlık ortamında çalışabilmek için yeni ve etkili “Sağlıkta Şiddet Yasası” çıkarılsın.
  • Emekliliğimize de yansıyacak temel ücret ile ekonomik ve özlük haklarımız iyileştirilsin.
  • Özgür ve bilimsel çalışma ortamı için meslek örgütleri üzerindeki baskılara son verilsin.
  • Liyakatsiz atamalar, tip sözleşme dayatmaları, tıp eğitimini niteliksizleştiren, altyapısı uygun olmayan tıp fakültelerinin açılması durdurulsun.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.