Üst geçit isyanı haberimiz meclis gündemine taşındı

çözüm talep edildi

0

Çağdaş Haber Van’ın Tuşba ilçesinde bulunan Marangozlar Sitesi karşısında bulunan üstgeçit ile ilgili haberimiz ses getirdi. Konuyu gündeme getirmemizden sonra HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık, konuyu meclis gündemine taşıdı.

 

Marangozlar Sanayi Sitesi karşısındaki üst geçit yaklaşık üç hafta önce kamyon çarpması sonucu büyük çapta hasar görmüştü. Üst geçidin hasar görmesi nedeniyle Marangozlar Sanayi Sitesinde çalışanlar karşıya geçmeye çalışırken zor anlar yaşarken. En büyük tehlikeyi ise okula giden öğrenciler yaşıyordu. Konuyla ilgili olarak yaptığımız, ‘Arabanın Çarptığı Üst Geçit, Ölüm Geçidine Dönüştü’ haberimiz ses getirdi. Kentte büyük yankı uyandıran haberimiz  Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık, tarafından meclis gündemine taşındı. Işık,  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından cevaplandırılması üzerine meclise soru önergesi verdi.

 

Muazzez Orhan, TBMM’ye verdiği soru önergesinde şunları belirtti.  “Şehirlerin içindeki üst ve alt geçitlerin ulaşımı ve erişimi kolaylaştırması amacıyla periyodik bakımı gereklidir. Van’da birçok üst geçidin kullanımında sorun yaşanmaktadır. Van’da birçok üst ve alt geçidin; asansörünün olmadığı, hijyen-temizlik bakımının yapılmadığı, aydınlatmasının yetersiz olduğu ve yurttaşların rahat kullanamadığı dönem dönem kamuoyuna yansımaktadır. Bu kapsamda Van’da alt-üst geçitlerin bütünlüklü bir yaklaşımla amacına uygun hale getirilmesi için bir çalışma başlatılmalıdır. Öte yandan Van’ın Tuşba ilçesinde bulunan Marangozlar Sitesi karşısındaki üst geçit bir kamyonun çarpması sonucu tahribata uğramış ve büyük çapta hasar görmüştür. Üst geçidin hasar görmesi nedeniyle Marangozlar Sanayi Sitesinde çalışanlar, etraftaki okulların öğrencileri, bölgede ikamet eden yurttaşlar ve karşıdan karşıya geçmeye çalışan herkes risk ve tehlike altında kalmaktadır. Söz konusu üst geçidin her an yıkılma riskinin olduğu ifade edilmektedir. Yıkılma riski ile karşı karşıya olan geçidin okul öğrencileri başta olmak üzere hala yurttaşlarca kullanılması yaşam hakkını tehdit niteliğindedir. Sanayi sitesinin yoğunluğu nedeniyle yurttaşların daimi uğrağı olan bir nokta olan geçidin geciktirilmeden tadilatı veya uygun başka bir geçidin yapılması gerekmektedir. Söz konusu hasarın bir aya yakın süredir oluştuğu ve hiçbir yetkili kurumun tedbir almadığı kamuoyuna yansıyan haberlerde yurttaşlarca ifade edilmiştir” dedi.

 

“Orhan, Karaismailoğlu’nun cevaplaması için 5 soru sordu”

 

 

1. Tuşba belediyesinin sınırları içerisinde olan ve kamyonun çarptığı üst geçit ne zaman kullanıma hazır hale getirilecektir?

 

2. Söz konusu üst geçidin hasarlı halinin kullanılmasının önüne geçmek amacıyla hangi tedbirler alınacaktır?

 

3. Yeni bir üst geçit yapılana veya var olan geçit tadil edilene kadar söz konusu yerde trafik ışıkları ile bir yaya geçidi yapılması planlanmakta mıdır?

 

4. Şehir içerisinde üst ve alt geçitlerin tamir ve tadilatından sorumlu kurum ve kuruluşlar hangileridir?

 

5. Van’daki üst geçitlerin başta ortopedik engelliler, yaşlılar, hastalar olmak üzere tüm yurttaşlar için erişilebilir olması amacıyla bir çalışma yürütecek misiniz?

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.