Biden, 1915 Olaylarını ‘Soykırım’ Olarak Tanıdığını Duyurdu

ABD Başkanı Joe Biden, 24 Nisan dolayısıyla yaptığı açıklamada 1915 olaylarından 'soykırım' olarak söz etti. Biden, "Ermenilerin hikâyesini onurlandırıyoruz. Acılarını görüyoruz. Tarihi teyit ediyoruz" ifadelerini kullandı.

0

ABD Başkanı Joe Biden, 24 Nisan dolayısıyla yaptığı açıklamada 1915 olaylarından ‘soykırım’ olarak söz etti. Biden, “Ermenilerin hikâyesini onurlandırıyoruz. Acılarını görüyoruz. Tarihi teyit ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden, 24 Nisan dolayısıyla yaptığı açıklamada 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak nitelendirdi.

Biden, daha önce 1981’de yaşananlara ilişkin ‘soykırım’ ifadesini kullanan Ronald Reagan‘dan sonra bu ifadeyi kullanan ikinci ABD Başkanı oldu.

Biden, açıklamasında “Her yıl bu günde Osmanlı dönemindeki Ermeni soykırımında ölen herkesin hayatlarını hatırlıyoruz ve böylesi bir mezalimin yeniden yaşanmasını engellemeye bağlılığımızı ortaya koyuyoruz. Amerikan halkı, 106 yıl önce bugün başlayan soykırımda yok olan bütün Ermenileri onurlandırmaktadır. “ dedi.

“Ermenilerin hikâyesini onurlandırıyoruz. Acılarını görüyoruz. Tarihi teyit ediyoruz. Bunu suçlamak için değil, yaşananların tekrarlanmamasını garanti etmek için yapıyoruz” ifadelerini kullanan Biden, açıklamada daha önceki başkanların da dile getirdiği ‘Büyük Felaket’ ifadesine yer verdi.

Bununla birlikte açıklamada, İstanbul’dan ‘Konstantiniyye’ olarak bahsedilmesi dikkati çekti.

Ermenistan ‘memnuniyetle’ karşıladı

Ermenistan hükümeti, Biden’ın açıklamasını memnuniyetle karşıladıklarını duyurdu.

Başbakan Nikol Paşinyan, internet sitesinden yayınladığı açıklamasında “Dünyanın dört bir yanındaki Ermeniler soykırımın tanınmasını büyük bir coşku ve memnuniyetle karşıladı” diye kaydetti.

Paşinyan, özellikle Dağlık Karabağ’da yaşanan olaylardan sonra durumun Erivan için bir ‘güvenlik meselesi’ olduğunu öne sürdü.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Ermeni Soykırımı’nın tanınması ve kınanması ortak bir beşeri sorundur, insan haklarının ve hümanist ilkelerin korunmasına koşulsuz bağlılık meselesidir” denildi.

Çavuşoğlu: Tarihimiz hakkında kimseden ders alacak değiliz

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Tarihimiz hakkında kimseden ders alacak değiliz. Siyasi fırsatçılık barış ve adalete karşı en büyük ihanettir. Tek dayanağı popülizm olan bu açıklamayı tümüyle reddediyoruz” dedi.

Altun: İkili ilişkilerimiz açısından son derece talihsiz, üzücü bir gün yaşıyoruz

Öte yandan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, yaptığı açıklamada “Biden yönetiminin 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak etiketlemesini kati surette reddediyoruz, en sert şekilde telin ediyoruz” dedi.

Altun, “Washington’un onurlu tarihimize gölge düşürmeyi seçmesinden dolayı ikili ilişkilerimiz açısından son derece talihsiz, üzücü bir gün yaşıyoruz. ABD makamları bu açıklamayı yaparken ne yazık ki lobilerin taleplerine diz çökmüştür “ ifadelerini kullandı.

ABD’li yetkili: Biden’ın kararı kurbanları onurlandırmak için, Türkiye’yi suçlama için değil

Bunun yanı sıra Reuters ajansına konuşan bir ABD’li yetkili, ABD Başkanı Biden’ın kararının ‘kurbanları onurlandırma’ amacı taşıdığını, Türkiye’yi suçlamanın amaçlanmadığını ifade etti.

Yetkili, Biden ile Erdoğan arasında dün gerçekleşen görüşmenin ‘profesyonelce’ ve ‘açık sözlü’ olduğu söyleyerek, “Başkan, tüm bu konuları ele almak için Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yakın çalışma arzusunda ve bu sebeple haziran ayındaki NATO Zirvesinde, tüm bu konular hakkında hararetli bir tartışma yapmak için baş başa bir araya gelme fırsatını değerlendirmeyi önerdi” diye konuştu.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden vatandaşlarına uyarı

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Biden’ın açıklamasının ardından olası protestolara karşı Türkiye’deki ABD vatandaşlarını uyardı.

Kaynak: Sputnık

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.