Doktor Rıdvan Şin: Van’da pandemide büyük artış var

0

 

FATMA POLATCAN

Türkiye’de dünkü verilere göre, günlük vaka sayısı 49.438, günlük ölüm sayısı 343. Oranların artışta olduğu bu dönemde Van-Hakkari Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Dr. Rıdvan Şin aşılanmalarda yavaşlılığın ve kapanmalarda dengesizliğin olduğunu dile getirdi.

“VAN 3. PİTİNİ YAŞAMAK ÜZERE”

Dr. Rıdvan Şin, Covid-19’un Van’da da artış gösterdiğini söyledi. Şin, “Türkiye’nin bütün illerinde olduğu gibi Van’da da Covid-19 pandemisi, hastalığın artışı ile ilgili veriler mevcut. Hem resmi veriler hem de gayriresmi veriler. Resmi veriler sadece bakanlığın açıkladığı veriler. Gayriresmi veriler de bizim sadece çalışan arkadaşlardan edindiğimiz bilgiler. Covid yoğun bakımları, covid servisleri. Türkiye’nin diğer illerine göre veriler olmasa da Van’da da ciddi bir artış şu an mevcut. Türkiye tahmini 3. pitini yaşıyor, Van’da yaşamak üzere” dedi.

“AŞILANMA BİZİM İÇİN TTB’NİN BEKLEDİĞİNİN ALTINDA”

Rıdvan Şin, aşılanmanın Türk Tabipleri Birliği’nin beklediğinin altında olduğunu söyledi. Şin, “Sebebi nedir ya da nasıl ilerlediğini bilmiyoruz ama bu bölgede, Türkiye’nin diğer bölgelerine oranla aşılanma oranı çok daha düşük. Türkiye’de şu an da aşılanma oranına baktığımızda en az bir buçuk yıla yakın sürede ancak bütün ülke aşılanabilir. Van, Hakkari, Şırnak bu bölgeler şu an Türkiye’de son sıralarda yer alıyor. Aşılanma bizim TTB’ nin beklediğinin çok altında. Aşılanmalar devam etmekte ama hızı çok az” dedi.

“YA TAM BİR KAPANMA OLMASI GEREKİYOR YA DA CİDDİYETLE YÜRÜTÜLMESİ GEREKİLİYOR”

Kapanmalardaki dengesizliğe dikkat çeken Şin, “ 10-15 günlük yasaklar belki kısmen doğru olabilir ama çok yetersiz ve alakasız. Bilimsel verilerin uzağında manevralar. Olması gerekilen tam bir kapanma olur ve hastaların kaydına ulaşılacak bir filyasyon olur. Bu ülkede yapılan en büyük yanlışlar hastalığın tedavisi ile uğraşmaktır. Hastalığın bulaşısı, hastalığın ortaya çıkışı ile ilgili ciddi çalışmalar oldu. Aşıda gördüğümüz yavaşlılık, filyasyonda gördüğümüz yavaşlılık, kapanmalardaki dengesizlik… Biz bunları neye göre yaptıklarını pek çözemiyoruz. Ama kapanma konusu şu haliyle doğru değil. Ya tam bir kapanma olması gerekiyor ya da ciddiyetle yürütülmesi gerekiliyor. Daha çok sağlık çalışanlarının üzerine yüklenilecek bir kapanma değil. Çünkü onlar için kapanma yok” dedi.

“BÜTÜN İNSANLAR HIZLA ÖLDÜ, BİRİNCİLİĞİ BEYAZ ÖNLÜKLÜLER ALDI”

Dr. Rıdvan Şin Türkiye’de sağlık çalışanlarının korunmadığı dile getirdi. Şin,“Bütün renkler hızla kirleniyordu, birinciliği beyaza verdiler” diyor Özdemir Asaf. “Bütün insanlar hızla öldü, birinciliği beyaz önlüklüler aldı” diyorum ben de. Şu an Türkiye’de artık bir gün içerisinde ölen insan sayısı 300. Ve bu çok ciddi bir orandır. Bu bunların içerisinde tabiiki de oranı en yüksek olanlar sağlık çalışanları. Sağlık emekçileri ölmektedirler. Ölümlerin azaltılması için bir şeyler yapılıyor mu? Hayır. Bilimsel verilerden uzak yapılıyor. Türkiye’de sağlık çalışanlarının korunmadığını söyleyebiliriz” dedi.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.