Van’ın sınır bölgesinde isyan: Devlet Neden Bizden Haberdar Değil

0

FATMA POLATCAN

 

Çağdaş haber -Saray ilçesine bağlı Keçikayası Köyü’nün  sorunları bitmek bilmiyor. Köyün en büyük sorunlarının başında 2011 yılında DSİ tarafından yapılan taşkın koruma kanalı var.

 

 

Saray ilçesinin Keçikayası Köyü’nün sorunları çok, gören, duyan yok. Yaklaşık olarak 80 nüfusa sahip olan, Van’a 102 km uzaklıktaki Keçikayası Köyü’nde baz istasyonu sorunundan, taşkın koruma kanalına kadar birçok sorun var. Köyün muhtarı Ubeydullah Erçiçek, birçok kez dilekçe verdiklerini ama sorunlarının ciddiye alınmadığını belirtti.

 

 

2011 yılında DSİ tarafından yapılan taşkın koruma projesinin yıkıldığını dile getiren köy muhtarı 2012 yılında yaşanan sel felaketinin üç kadını 200 metre sürüklediğini ve ölümden döndüklerini söyledi. Bunun sebebinin taşkın koruma kanalı olduğunu söyledi. Yetkililerin seslerini duymasını istedi.

 

 

 

“YARIN ÖBÜR GÜN BÜYÜK BİR OLAY OLURSA BUNUN SORUMLUSU BEN DEĞİLİM”

 

Birçok yere müracaat ettiği halde sürekli baştan savurduklarını belirten köy muhtarı Ubeydullah Erçiçek, “ Bu kanal 2011 yapıldı köye. 2012’de sel geldi, yukardan üç tane kadını 200-300 metre sürükleyerek imamın evine kadar getirdi. Yaralı olarak hastaneye kaldırdılar. Biz DSİ’ye başvurduk. 200 metre için beni Şube’ye, Şube beni Bölge’ye gönderiyor, Bölge de İşletme’ye gönderiyor. Kaymakam Bey’e de dilekçe verdim. Durumumuz bundan ibaret. Bu kanal tehlikelidir. Yukarıda iki tane bent yapılmış onlar daha tehlikeli. O bentler yıkılırsa köyün yarısı gider. Bunu her sene dile getiriyorum ama ilgilenen yok, gelip bakıp gidiyorlar. Yarın öbür gün büyük bir olay olursa bunun sorumlusu ben değilim. Bunun sorumlusu DSİ’dir veya başka yetkililerdir” dedi.

 

 

“OKUL DUVARLARININ YAPILMASI GEREKİYOR”

 

Erçiçek, köy okulu duvarının yıkıldığını söyledi. Erçiçek, “Okul bahçesi yıkılmış. Gerçekten şu an çok ihtiyacımız var. Okul duvarlarının yapılması gerekiyor” dedi.

 

 

 

“TELEFON ŞEBEKEMİZ YOK”

 

Yıllardır tepeye çıkıp şebeke aradıklarını belirten Erçiçek, “Telefon şebekemiz yok. Yıllardır hep tepeye, dağa çıkıyoruz. EBA için kaç defa kaymakam beye başvurdum. Herhalde Haziran’da yapılacak, o da yapılır mı yapılmaz mı belli değil. Acilen telefon şebekesinin olması lazım” dedi.

 

“MEZARLIKLARIMIZIN DUVARLARI YOK”

 

Köy mezarlığının duvarlarının olmamasından dolayı içeriye hayvanların girdiğini söyleyen Erçiçek,”Mezarlıklarımızın duvarları yok, bütün hayvanlar içerde. Orada insanlarımız, babalarımız, dedelerimiz var” dedi.

 

“SU ŞEBEKEMİZ YETERLİ DEĞİL”

 

Sularının az olmasından yakınan Erçiçek, yetkililerden yardım istediğini söyledi. Erçiçek, “Su şebekemiz yeterli değil. Su şebekesi için başvurduk. Yollarımız kötü olduğu için VASKİ gitmiyor. Gerçekten çok mağduruz. Umarım yardımcı olursunuz” dedi.

 

 

“DEVLET NEDEN BU KÖYÜ GÖRMEMEZLİKTEN GELİYOR”

 

Köyde ikamet eden Hakan Parlakel, kimsenin seslerini duymadığından dert yakındı. Parlakel, köyün sorunlarını dile getirip yardım istedi. Parlakel, “Duvarların dibi çökmüş, kanalların aşağı tarafları hep yıkılmış. Bu duvarlara bir çare bulunması gerekiyor. Neden buraya bir yardım, destek gelmiyor? Biz defalarca söyledik. Niye destek vermiyorsunuz buraya? Biz bu köyde kalıyoruz, devlet neden bizden haberdar değil? Yarın öbür gün bir sel olursa köyün yarısından fazlası sele maruz kalır. Çoluk çocuk perişan olur burada. Kanal dolmuş, su toprak bizim üzerimize geliyor. Biz de bu devletin bir vatandaşıyız. Bizim evler yıkılmış durumda. Şu an çadırda kalıyoruz. Ben 3-4 defa ameliyat oldum, deprem oldu, ben evde kalamadım, çadırda kaldım. Defalarca o soğuğa maruz kaldım. Niye peki? Neden bize yardım etmiyorlar? Devlet neden bu köyü görmemezlikten geliyor? Bu köyü görmemezlikten gelemezsiniz. Burası bir köydür, halkı var. Bu devletin halkıdır. Sen herkesi askerliğine gönderiyorsun, buradaki de gidiyor. Herkesten vergi alıyorsan buradakinden de alıyorsun. Herkes telefon kullanıp vergisini ödüyorsa ben de ödüyorum. Ama neden buranın şebekesi yok? Ne mecburiyetim var ben tepeye çıkıp telefonla konuşacağım? Sizden ricamız buraya bir hal çare bulun” dedi.

 

 

“ŞEBEKE SIKINTISINDAN DOLAYI ÖĞRENCİLERİMİZ İNTERNETE GİREMİYORLAR”

 

Öğrencilerin şebeke sorunundan dolayı derslerinden geri kaldıklarını belirten Muhammed Anlamaz, “Bizim köyümüzün birçok sıkıntısı var. Özellikle şebeke var. Şebeke sıkıntısından dolayı öğrencilerimiz internete giremiyorlar. İnternete giremedikleri için derslerinden geri kalıyorlar. Biz bunu valiliği de, kaymakamlığa da dile getirdik. Herhangi bir gelişme olmadı” dedi.

 

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.