Açılışı yılan hikayesine dönen Kapıköy Sınır Kapısı için yine yeni tarih verildi

0

FATMA POLATCAN

Çağdaş Haber – Van’da 24 Mart 2020’de Covid-19 tedbirleri kapsamında araç ve yaya geçişlerine kapatılan Türkiye’nin İran’a açılan Saray ilçesindeki Kapıköy Gümrük Kapısı, 17 Mayıs’tan sonra yeniden yaya geçişlerine açılacak.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği talimat ile Kapıköy Sınır Kapısının 17 Mayıs’tan sonra açılacağı belirtildi.Van’da bazı kişilerce sevinçle karşılanan bu haber, bazılarının da  aklında soru işareti bıraktı.

 

“GÜNDE 5, 6 SEFER UÇAKLA İRANLI TÜRKİYE’YE GELİYOR”

 

Profesyonel tur rehberi ve turizmci Murat Beyaz sınır kapısının açılması için çok emek verdiklerini belirtti. Beyaz, ”Bilindiği gibi Van Kamuoyuna müjde olarak 13 aydan fazla zamandır kapalı olan ve Van ekonomisi için hayati önem taşıyan Kapıköy Gümrük Kapısının turist geçişine açılacağı çeşitli kişiler ve kurumlar tarafından paylaşıldı. Bu yönde haberler yerel basınımızda genişçe yer buldu. 13 aydır Vanlı esnaf, tüccar, turizmci hatta bankacı hemen herkes Kapıköy’ün turist geçişine açılmasını dört gözle bekledi. En çokta turizm sektörü ses çıkardı. Kapı’nın açılmasını gündemde tutmaya gayret gösterdi. Her turizmci ulaşabildiği her yetkiliye derdini anlatmaya çalıştı. Bu uğurda turizm sektörü haksız ithamlara bile maruz kaldı. Yılmadan usanmadan Kapıköy’ün turist geçişine açılması talebini hep yeniledi. Anlamlandıramadığım salgın her yerde varken ve Türkiye’nin bütün kapıları açıkken neden sadece İran’a açılan kapıların kapalı olduğuydu. Üstelik günde 5 yada 6 sefer uçakla İranlı Türkiye’ye gelirken Kapıköy’ün kapalı olması ise en büyük hayal kırıklığı oluyordu.Hatta şimdi Türkiye tam kapanma yaşarken bile İran’a açılan kapılar dışındaki bütün sınır kapıları faal olmaya devam ediyorlar” dedi.

 

“YARALARIN İYİLEŞMEYE BAŞLAYACAĞI BİR DÖNÜM NOKTASI OLACAK”

 

Kapıköy Sınır Kapısının açılmasının dönüm noktası olacağını belirten Beyaz, “Şimdi gelinen noktada 17 mayıstan sonra açılacağı açıklandı. Bu haber bile turizm sektöründe ve şehirde heyecana sebep oldu. Kapıköy’ün turist geçişine açılması 13 aydır gittikçe derinleşen ekonomik yaraların, iyileşmeye başlayacağı ve kabuk bağlayacağı bir dönüm noktası olacağı kanaatindeyim. Yaralarımızı sarma iş, aşla buluşacağımız dönem olacak” dedi.

 

“KAPIKÖY 17 MAYIS’TA AÇILACAK MI”

 

Beyaz, Kapıköy Sınır Kapısının açılıp açılmayacağından endişeli olduğunu  belirtti. Beyaz, “Kapının açılmasını çok bekledik. Çok hayaller kurduk. İranlı turist gelecek diye, otel, restoran, mağazaya yatırımlar yaptık. Bu yatırımların amacına ulaşması için mutlaka turist gelmesi gerekiyor. Türkiye 15 Mayıs’tan itibaren bazı ülkelerden pcr testi istemeden de turist kabul edebileceğini açıkladı. Hal böyle iken artık Kapıköy’ün kapalı kalması da Van ve biz Vanlılara haksızlık olacağı düşüncesindeyim. Şahsi olarak endişemi de belirtmek istiyorum. Açıklanan tarih net midir değil midir emin olamadık. Kapıköy 17 Mayıs’ta açılacak mı diye sormakta fayda var. Zira açıklamalarda 17 Mayıs’tan sonra denilmektedir” dedi.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.