Erciş’te İş-Kur dolandırıcılığı: 2 bin 613 şüpheli soruşturma kapsamında

0

VAN-Erciş ilçesinde İş-Kur üzerinden evrakta sahtecilik yaptıkları iddiasıyla aralarında iş adamı ve kamu personellerinin olduğu 2 bin 613 kişi hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında onlarca kişi gözaltına alındı.

 

Erciş ilçesinde Ş. Yağar isimli kişinin kurduğu iddia edilen paravan şirketler üzerinden İş-Kur’un dolandırıldığı ifade edildi. Alınan bilgiye göre konu ile ilgili başlatılan soruşturma kapsamında binlerce kişinin işe alındığı fakat bu kişilerin işe gitmeden maaş aldığı belirtildi. Aralarında Ş. Yağar  birlikte kamu personellerinin de olduğu 2 bin 613 kişinin şüpheli olarak ifadelerine başvurulduğu bilgisine ulaşıldı.

 

 

MAAŞ BAŞI KOMİSYON

Edinen bilgilere göre Yağar kardeşlerin kurduğu paravan şirketlere İş-Kur üzerinden işe alınan kişilerden maaş başı komisyon alındığı belirtildi. Kişi başı 1.000,00 TL komisyon alan Yağar kardeşlerin uzun süredir bu faaliyeti sürdüğü belirtildi.

ONLARCA GÖZALTI

Erciş ilçesinde sabah saatlerinde KOM ekipleri tarafından yapılan operasyonlarla gözaltına alınan onlarca kişiden bir kısmı Van Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü ve ifade işlemlerinin burada da devam ettiği öğrenildi.

GAZETECİLERE SALDIRMIŞTI

2018 yılında kayyım atanan Erciş Belediyesi’nden yine kurduğu paravan şirketle ihale alan Ş. Yağar, ihalede işinde belediye personeli ve araçlarının çalıştığını görüntüleyen gazeteci İdris Yılmaz ve Erhan Akbaş’a saldırmıştı. Kameraları kırılan Yılmaz ve Akbaş şikayet için gittikleri Erciş İlçe Emniyet Müdürlüğünde polislerin hakaretlerine maruz kalarak, şikayete gittikleri karakolda gözaltına alınmıştı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.